Stella, Andrea, Violet, Sofia, Elle… Vybíráme jméno pro miminko? Úžasné, řeknete si, ale po chvíli… ty asociace! A každý má samozřejmě jiné.

Stella – How I Met Your Mother, jemná, ale přesto rázná a přiměřeně sebevědomá žena? Violet – fialová, orchidej, plná barva napomáhající zklidnění? Andrea – bývalá spolužačka, po které se slehla zem, ale bylo jí všude plno? Sofia – ikona italského filmu, hlavní město Bulharska nebo hit španělského zpěváka, tak či tak rozhodně osobnost? Elle – v různých obměnách poslední dobou oblíbené jméno evokující něžnou dívku? Jistě bychom mohli pokračovat.


Mě však napadá další věc. Proč jsou ženská jména tak oblíbená u výrobců parfémů? Mají se nám, ženám, více přiblížit či zalíbit? Vždyť pánské parfémy po mužích pojmenované nejsou. A proč volená jména skoro nikdy nebývají česká? Možná působí exoticky, tajemně, vzbuzují v nás zvědavost a nutkání vyzkoušet je, v ideálním případě opravdu dostojí svému jménu a naplní naši představu. Ať tak či tak, nezbude nám nic jiného než odhodit předsudky a konkrétní představy a ukojit naši zvědavost.


V každém případě nám všem přeji dobrou ruku při výběru (ať už se jedná o cokoliv)!

Tagy: jména , parfémy